V říjnu si připomínáme 100. výročí vzniku Československé republiky – samostatného státu, a tedy i tzv. první republiky, která trvala od roku 1918 až do přijetí Mnichovské dohody roku 1938. Prvorepublikovým týdnem bychom si rádi toto významné výročí připomněli a umožnili zároveň žákům, učitelům i rodičům zažít si atmosféru první republiky na vlastní kůži. 

Během týdne, který vyvrcholí v neděli 28. října Dnem vzniku samostatného československého státu, tak budou mít žáci možnost zúčastnit se nejrůznějších akcí, z nichž některé se budou konat i odpoledne a navštívit je tak budou moci i rodiče. Věříme, že si v naší bohaté nabídce každý najde akci, která ho zaujme. 

Program: 

Pondělí 22.10. - Fotbalové utkání Slovan Ostrava vs. SK Slezská Ostrava 

Fotbal byl během první republiky velmi populární zábavou, zejména v období hospodářské krize. Lidé se v té době potřebovali hlavně bavit – a fotbal byl poměrně levnou zábavou. Nemůžeme se tedy divit, že fotbalové stadiony tehdy praskaly ve švech. Největšími šlágry byla pochopitelně derby pražských „S“, Sparty a Slávie, ale fotbal se ve 20. letech rodil i na Ostravsku. 

Přijďte zavzpomínat na staré sportovní časy a fandit jako kdysi. Utkání na počest ostravského fotbalu sehrají „Slovan Ostrava“ - nejstarší ostravský klub založený roku 1919, a „SK Slezská Ostrava“, předchůdce slavného Baníku Ostrava, založený roku 1922. Hrát se bude ve školní tělocvičně na dva poločasy po dvaceti minutách, utkání bude řídit sudí Mgr. Pavel Trčka a pohár vítězům předá sám ředitel školy, PaedDr. Aleš Koutný. 

Úterý 23.10. – Prvorepublikový biograf 

Filmový průmysl byl za dob první republiky na svém vrcholu. Filmové hvězdy jako Adina Mandlová, Oldřich Nový, Nataša Gollová, Vlasta Burian, Lída Baarová nebo Hugo Haas byly tehdy stejnými celebritami a módními ikonami, jaké dnes plní stránky bulvárních novin – a o některé z nich stál i Hollywood! Film byl zejména ve 30. letech tak populární záležitostí, že někteří herci natáčeli i pět filmů ročně. 

Přijďte se vrátit v čase a vychutnat si atmosféru prvorepublikového biografu, jedné z nejoblíbenějších zábav tehdejší doby. Promítat budeme dobový film ze školního prostředí a k zakoupení bude i popcorn. Lístky budou v prodeji za symbolickou, prvorepublikovou cenu 1 Kč. Pozor, počet lístků je omezen! 

Středa 24.10. - Prvorepubliková kavárna  

Za první republiky byly kavárny místem, kde se stejně jako dnes scházeli přátelé k posezení, vedly se zde důležité řeči o politice a aktualitách z domova i ze světa. Návštěva kavárny se ale před sto lety na rozdíl od dnešních zvyků často protáhla na několik hodin – v době, kdy neexistoval internet ani mobilní telefony, bylo posezení u kávy (v případě pánů i něčeho ostřejšího) a zákusku společenskou událostí, na kterou si bylo třeba vyhradit dostatek času. 

V naší prvorepublikové kavárně si za zvuku dobové hudby budete moci vychutnat tradiční prvorepublikové nápoje a zákusky, posedět s přáteli, rodiči nebo učiteli, a zažít tehdejší atmosféru. Používání mobilních telefonů a jiných moderních přístrojů je přísně zakázano! Kdo dorazí v dobovém oblečení, obdrží malou sladkou pozornost zdarma. Co to znamená „dobové oblečení“ se dozvíte v článku Styl první republiky

Čtvrtek 25.10. – Soutěž „O nejoriginálnější klobouk“ 

Za první republiky by slušné dámy ani pánové nevyšli na veřejnost bez klobouku (u dam byl model doplněn zpravidla také rukavičkami, které se při žádné příležitosti nesundávaly). Klobouky za první republiky byly módní záležitostí a některé modely se daly považovat téměř za umělecká díla. 

Soutěž o nejoriginálnější klobouk tak bude zábavnou akcí, během níž odborná porota zhodnotí pokrývky hlavy a vybere ty nejoriginálnější, které budou odměněny diplomy a věcnými cenami, a zároveň zážitkem, kdy si všichni budou mít příležitost vyzkoušet, jaké to bylo za první republiky, kdy by naše prababičky a pradědečkové, případně pra-prababičky a pra-pradedečkové nevyšli bez klobouku z domu. Přijďte tedy do školy v co nejoriginálnějším klobouku – fantazii se meze nekladou. Klobouk může být kupovaný nebo vlastní výroby, libovolně dozdobený. Prohledejte třeba i skříně vašich babiček a dědečků – možná objevíte zajímavé pokrývky hlavy. 

Je třeba mít na paměti, že v místnosti (tedy i ve třídě) muž klobouk zásadně smeká, dáma si pokrývku hlavy naopak ponechává za všech okolností.

 Pátek 26.10. – Prvorepublikový kvíz 

Ukažte, jakými jste znalci české historie v prvorepublikovém kvízu! Budete mít možnost si ověřit, kolik jste se toho naučili o první republice. Zájemci budou mít možnost odpovědět na záludné otázky, které si pro ně připraví vyučující. Vítězové získají diplom a věcné ceny. 

Prvorepublikový týden nebude jedinou aktivitou spojenou s výročím vzniku českého státu. Již od počátku října si v rámci vyučování budou žáci připomínat důležité události roku 1918. Škola bude vyzdobena národními barvami a výukovými panely, ze kterých se dozvíte mnoho zajímavostí. Ve třídách se také objeví portrét prvního československého prezidenta, Tomáše Garrigua Masaryka.