V říjnu jsme si připomínali 100. výročí založení Československa prvorepublikovým týdnem. Bylo co slavit, a oslavy se nesly ve veselém duchu. Na přelomu dubna a května si ale připomeneme, že ne vždycky to naše republika měla lehké – existovala svobodně teprve třicet let, když přišla druhá světová válka a Československo svou svobodu opět ztratilo. Naštěstí ji opět získalo zpět, a proto můžeme každý rok 8. května slavit Den osvobození. V Ostravě ale oslavy začnou o něco dříve, a to 30. dubna, kdy byla Rudou armádou osvobozena Ostrava. V tento den se každoročně konají přehlídky u památníku Rudé armády v Komenského sadech. Stejně tak začneme 30. dubna slavit i my. 

Úterý 30. dubna: Workshop – pečení přídělových koláčků 

Za války byly potraviny tzv. na příděl – každý měl nárok jen na určité množství, které mohl získat výměnou za „lístky“. Některé zboží, jako např. máslo nebo vajíčka, bylo nedostatkové a téměř nebylo k sehnání. I přesto hospodyňky vařily a pekly dál – třeba i koláčky. Chcete vědět, jak se připravovaly, a hlavně – jak chutnaly? Přihlaste se na náš workshop a přijďte si je zkusit upéct podle originálního receptu ve školní kuchyňce od 14:15. Přihlásit se mohou děti i dospělí, počet míst je však omezen kapacitou kuchyňky – máme k dispozici 20 míst. Závazná přihláška se objeví na nástěnce Parlamentu. Vstupné na workshop je 20 Kč, které použijeme na nákup surovin. 

Čtvrtek 2. května: Výstava 

U příležitosti konce 2. světové války proběhne na hale také výstava artefaktů spojená s tímto obdobím. Výstava bude otevřena jako obvykle od 8:00 do 11:40 hodin na hale v 1. poschodí. Uvidíte dobové dokumenty a fotografie, knihy a další artefakty. Pokud máte doma vy nebo vaši rodiče či prarodiče předměty spojené s tímto obdobím a byli byste ochotni je pro výstavu zapůjčit, přineste je, prosím, do kanceláře ZŘŠ Burové, nebo Mgr. Ivo Bernátovi. 

Pátek 3. května: Projekt Holubice 

U příležitosti Dne památky obětí holocaustu jsme společně vytvořili projekt Spojené ruce na podporu vzájemné tolerance. U příležitosti konce 2. světové války společně na hale v 1. patře vytvoříme projekt Holubice – bude pro vás připraven velký arch papíru a šablony holubic, které jsou tradičním symbolem míru. Zájemci budou mít možnost si holubičku vystřihnout, napsat na ni své jméno a nalepit ji na arch jako výraz nesouhlasu s jakýmkoliv násilím. Společně tak, doufáme, vytvoříme velké hejno holubic.

Pondělí 6. května: Fotbalové utkání O Pohár osvoboditelů 

Během prvorepublikového týdne sehrála mužstva „SK Slezská“ a „Slovan Ostrava“ dobové fotbalové utkání. U příležitosti osvobození Ostravy se odehraje odvetné utkání, jehož protagonisty budou opět tato mužstva. 

Fotbal hrál v dějinách významnou roli, a za druhé světové války tomu nebylo jinak. Během jinak ponuré doby byl jednou z mála zábav, které lidé měli. Fotbal se hrál například i v Terezínském ghettu. I v Ostravě se hrálo. Ve válečné sezoně 1942/1943 se SK Slezská dostala z divize zpět mezi elitu. Nebylo jí to ale nic platné, protože válka znemožnila začátek sezony. Úřady jen občas povolily přátelské utkání. 

O Pohár osvoboditelů budeme hrát na školním hřišti 6. května od 16:00 hod. Rozhodčím bude již tradičně Mgr. Pavel Trčka. Všichni jste srdečně zváni přijít podpořit své favority a vytvořit co nejlepší fotbalovou atmosféru.