Březen je Měsícem čtenářů. Knihovny pořádají nejrůznější akce, prvňáčci jsou pasováni na čtenáře. Také Parlament si ve spolupráci s vyučujícími českého jazyka, Mgr. Magdou Pokludovou a Mgr. Radanou Mikulenkovou, připravil několik akcí.

Soutěž ke Dni památky obětí holocaustu měla velký úspěch. Proto jsme si pro vás připravili další podobnou akci. Nejen, že v březnu slavíme Měsíc knihy, ale od jara 2018 do jara 2019 slavíme také Rok Rychlých šípů. Tyto příběhy Jaroslava Foglara znali dobře hlavně vaši prarodiče a rodiče, ale možná i vy jste je už někdy četli jako knihu nebo jako komiks. Pokud ne, je načase to napravit.

14. února oslavíme v rámci mezipředmětových vztahů Den Sv. Valentýna. V rámci tohoto dne budou připraveny různé aktivity, zejména valentýnská pošta. 

V pátek 22. 2. na hale v 1. patře proběhne soutěž krásy – místo žáků a žákyň budou ale o pomyslnou korunku soutěžit jejich plyšáci. Do soutěže bude mít každý možnost přihlásit jednoho plyšáka, a to jakékoliv velikosti a druhu, musí se ale jednat o plyšovou hračku.

Po fotbalových utkáních dostanou prostor také florbalisté, a to v rámci školního florbalového turnaje. Turnaj pro 1. stupeň se uskuteční v pondělí 18.2. od 16:00 do 17:00 v tělocvičně. 2. stupeň odehraje turnaj o týden později, tedy v pondělí 25.2. rovněž od 16:00 do 17:00 v tělocvičně. 

Od roku 2005 je 27. leden Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. V tento den si připomínáme památku šesti milionů Židů, pěti milionů Slovanů, tří milionů etnických Poláků, dvou set tisíc Romů, dvou set padesáti tisíc mentálně a fyzicky handicapovaných lidí a devíti tisíc homosexuálů, kteří byli zavražděni nacistickým režimem během druhé světové války. 27. leden je zároveň výročím osvobození koncentračního tábora v Osvětimi Rudou armádou. 

Jednou z prvních akcí Parlamentu byl prvorepublikový týden, v jehož rámci se uskutečnilo utkání na počest historických ostravských fotbalových týmů TJ Slovan Ostrava a SK Slezská Ostrava, který byl předchůdcem dnešního FC Baník Ostrava. Na začátku prosince se odehrálo také Mikulášské fotbalové utkání dívčích týmů. V návaznosti na tato utkání se Parlament rozhodl podpořit i současný tým Baníku, který se po několika neúspěšných letech vyhoupl na přední místa tabulky. V předvánočním čase jsme se tak rozhodli darovat hráčům jejich vlastní vánoční stromeček.

Jako každý rok bude mít naše škola vánoční stromeček, o jehož výzdobu se tradičně budou starat Mgr. Kristýna Židková a Mgr. Petra Kubjatková. Letos si stromeček i slavnostně rozsvítíme, a to 3. prosince o velké přestávce. Všechny proto zveme na halu u jídelny, kde nám pan školník stromeček slavnostně rozsvítí a my si společně zazpíváme za hudebního doprovodu Mgr. Jiřího Horáka koledu Půjdem spolu do Betléma.

Předtím, než se vrhneme na čokoládu z mikulášské nadílky, cukroví a smaženého kapra, neuškodí si ještě trochu zasportovat. O Vánocích totiž pohybu moc mít nebudeme, a vzhledem k tomu, že i ligový fotbal si dá zimní přestávku, je třeba si ještě pořádně zafandit.

14. listopad je mezinárodním dnem podpůrného personálu ve vzdělávání (Education Support Professionals Day). Když se řekne „vzdělávání“, většině z vás se asi vybaví učitelé a učitelky, ředitelé, zástupci a zástupkyně, případně asistenti a asistentky pedagoga – zkrátka ti, kteří jsou s vámi ve třídě nebo řídí chod školy.

V pátečním, předprázdninovém dopoledni jsme si dokázali, jakými jsme znalci české historie v prvorepublikovém kvízu. Měli jsme možnost si ověřit, kolik jsme se toho dozvěděli o první republice. Děti odpovídali na záludné otázky, které si pro ně připravili vyučující. Vítězové získali diplom a věcné ceny.

Za první republiky by slušné dámy ani pánové nevyšli na veřejnost bez klobouku (u dam byl model doplněn zpravidla také rukavičkami, které se při žádné příležitosti nesundávaly). Klobouky za první republiky byly módní záležitostí a některé modely se daly považovat téměř za umělecká díla.

Na naší škole proběhne od konce září sběr kaštanů. Vyzýváme žáky k pomoci ve sběru pro myslivecký spolek. Kaštany noste paní školnici Lence Čapkové ráno před vyučováním. Bedny budou připraveny v přední šatně určené pro sběr.

Za první republiky byly kavárny místem, kde se stejně jako dnes scházeli přátelé k posezení, vedly se zde důležité řeči o politice a aktualitách z domova i ze světa. Návštěva kavárny se ale před sto lety na rozdíl od dnešních zvyků často protáhla na několik hodin – v době, kdy neexistoval internet ani mobilní telefony, bylo posezení u kávy (v případě pánů i něčeho ostřejšího) a zákusku společenskou událostí, na kterou si bylo třeba vyhradit dostatek času. 

Firma Koh-i-noor vyhlásila soutěž s ekologickým záměrem, do níž se zapojila i naše škola. Jedná se o sběr tužek a pastelek na konci jejich životnosti, tzv. špačků, které by jinak skončily v koši.

Filmový průmysl byl za dob první republiky na svém vrcholu. Filmové hvězdy jako Adina Mandlová, Oldřich Nový, Nataša Gollová, Vlasta Burian, Lída Baarová nebo Hugo Haas byly tehdy stejnými celebritami a módními ikonami, jaké dnes plní stránky bulvárních novin – a o některé z nich stál i Hollywood! Film byl zejména ve 30. letech tak populární záležitostí, že někteří herci natáčeli i pět filmů ročně.

Halloween se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu. Jeho komercializace začala okolo roku 1900, první kostýmy se začaly objevovat někdy v roce 1930 a 'trick-or-treating' se datuje k roku 1950. U nás Halloween nemá takovou tradici, jako v anglicky hovořících zemích. Mezi dětmi sice získává stále větší oblibu, ale u většiny z nás má daleko hlubší význam svátek Všech svatých nebo „Dušičky“ – památka zesnulých.

Fotbal byl během první republiky velmi populární zábavou, zejména v období hospodářské krize. Lidé se v té době potřebovali hlavně bavit – a fotbal byl poměrně levnou zábavou. Nemůžeme se tedy divit, že fotbalové stadiony tehdy praskaly ve švech. Největšími šlágry byla pochopitelně derby pražských „S“, Sparty a Slávie, ale fotbal se ve 20. letech rodil i na Ostravsku. 

Pokud si chcete prožít atmosféru první republiky se vším všudy, a máte namířeno na některou ze školních akcí, možná oceníte malý návod, jak se s dobovým oblečením a doplňky vypořádat.

Pondělí 22. 10. - Fotbalové utkání Slovan Ostrava vs. SK Slezská Ostrava 

Fotbal byl během první republiky velmi populární zábavou, zejména v období hospodářské krize. Lidé se v té době potřebovali hlavně bavit – a fotbal byl poměrně levnou zábavou. Nemůžeme se tedy divit, že fotbalové stadiony tehdy praskaly ve švech. Největšími šlágry byla pochopitelně derby pražských „S“, Sparty a Slávie, ale fotbal se ve 20. letech rodil i na Ostravsku. 

V říjnu si připomínáme 100. výročí vzniku Československé republiky – samostatného státu, a tedy i tzv. první republiky, která trvala od roku 1918 až do přijetí Mnichovské dohody roku 1938. Prvorepublikovým týdnem bychom si rádi toto významné výročí připomněli a umožnili zároveň žákům, učitelům i rodičům zažít si atmosféru první republiky na vlastní kůži. 

V říjnu si připomínáme 100. výročí vzniku Československé republiky – samostatného státu, a tedy i tzv. první republiky, která trvala od roku 1918 až do přijetí Mnichovské dohody roku 1938. Prvorepublikovým týdnem bychom si rádi toto významné výročí připomněli a umožnili zároveň žákům, učitelům i rodičům zažít si atmosféru první republiky na vlastní kůži.