Jak si možná vzpomínáte, minulý rok se na naší škole pořádal školní bazárek, na němž jste mohli prodat nebo směnit své nepotřebné věci a část výdělků věnovat na dobrou věc. Výtěžek z akce, tedy 2141 Kč, jsme věnovali mobilnímu hospici Ondrášek, který se stará o nevyléčitelně nemocné děti. Také neprodané věci z bazárku, které se prodejci rozhodli věnovat, putovaly do charitativního obchůdku Moment, který výtěžky z prodeje rovněž odevzdává Ondrášku.

PŘIPRAVUJEME: Pěstitelské klání 

V průběhu měsíce dubna odstartujeme školní pěstitelské klání – soutěž o nejkrásnější třídní truhlík. Každá třída obdrží od Parlamentu svůj vlastní truhlík a zeminu.

V týdnu před Velikonocemi se bude Baník připravovat na důležitý zápas s Opavou, který odehraje v neděli 21. 4. od 17:00 na Městském stadionu ve Vítkovicích.

Březen je Měsícem čtenářů. Knihovny pořádají nejrůznější akce, prvňáčci jsou pasováni na čtenáře. Také Parlament si ve spolupráci s vyučujícími českého jazyka, Mgr. Magdou Pokludovou a Mgr. Radanou Mikulenkovou, připravil několik akcí.

Soutěž ke Dni památky obětí holocaustu měla velký úspěch. Proto jsme si pro vás připravili další podobnou akci. Nejen, že v březnu slavíme Měsíc knihy, ale od jara 2018 do jara 2019 slavíme také Rok Rychlých šípů. Tyto příběhy Jaroslava Foglara znali dobře hlavně vaši prarodiče a rodiče, ale možná i vy jste je už někdy četli jako knihu nebo jako komiks. Pokud ne, je načase to napravit.

14. února oslavíme v rámci mezipředmětových vztahů Den Sv. Valentýna. V rámci tohoto dne budou připraveny různé aktivity, zejména valentýnská pošta. 

V pátek 22. 2. na hale v 1. patře proběhne soutěž krásy – místo žáků a žákyň budou ale o pomyslnou korunku soutěžit jejich plyšáci. Do soutěže bude mít každý možnost přihlásit jednoho plyšáka, a to jakékoliv velikosti a druhu, musí se ale jednat o plyšovou hračku.

Po fotbalových utkáních dostanou prostor také florbalisté, a to v rámci školního florbalového turnaje. Turnaj pro 1. stupeň se uskuteční v pondělí 18.2. od 16:00 do 17:00 v tělocvičně. 2. stupeň odehraje turnaj o týden později, tedy v pondělí 25.2. rovněž od 16:00 do 17:00 v tělocvičně. 

Od roku 2005 je 27. leden Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. V tento den si připomínáme památku šesti milionů Židů, pěti milionů Slovanů, tří milionů etnických Poláků, dvou set tisíc Romů, dvou set padesáti tisíc mentálně a fyzicky handicapovaných lidí a devíti tisíc homosexuálů, kteří byli zavražděni nacistickým režimem během druhé světové války. 27. leden je zároveň výročím osvobození koncentračního tábora v Osvětimi Rudou armádou. 

Jednou z prvních akcí Parlamentu byl prvorepublikový týden, v jehož rámci se uskutečnilo utkání na počest historických ostravských fotbalových týmů TJ Slovan Ostrava a SK Slezská Ostrava, který byl předchůdcem dnešního FC Baník Ostrava. Na začátku prosince se odehrálo také Mikulášské fotbalové utkání dívčích týmů. V návaznosti na tato utkání se Parlament rozhodl podpořit i současný tým Baníku, který se po několika neúspěšných letech vyhoupl na přední místa tabulky. V předvánočním čase jsme se tak rozhodli darovat hráčům jejich vlastní vánoční stromeček.

Jako každý rok bude mít naše škola vánoční stromeček, o jehož výzdobu se tradičně budou starat Mgr. Kristýna Židková a Mgr. Petra Kubjatková. Letos si stromeček i slavnostně rozsvítíme, a to 3. prosince o velké přestávce. Všechny proto zveme na halu u jídelny, kde nám pan školník stromeček slavnostně rozsvítí a my si společně zazpíváme za hudebního doprovodu Mgr. Jiřího Horáka koledu Půjdem spolu do Betléma.

Předtím, než se vrhneme na čokoládu z mikulášské nadílky, cukroví a smaženého kapra, neuškodí si ještě trochu zasportovat. O Vánocích totiž pohybu moc mít nebudeme, a vzhledem k tomu, že i ligový fotbal si dá zimní přestávku, je třeba si ještě pořádně zafandit.

14. listopad je mezinárodním dnem podpůrného personálu ve vzdělávání (Education Support Professionals Day). Když se řekne „vzdělávání“, většině z vás se asi vybaví učitelé a učitelky, ředitelé, zástupci a zástupkyně, případně asistenti a asistentky pedagoga – zkrátka ti, kteří jsou s vámi ve třídě nebo řídí chod školy.

V pátečním, předprázdninovém dopoledni jsme si dokázali, jakými jsme znalci české historie v prvorepublikovém kvízu. Měli jsme možnost si ověřit, kolik jsme se toho dozvěděli o první republice. Děti odpovídali na záludné otázky, které si pro ně připravili vyučující. Vítězové získali diplom a věcné ceny.

Za první republiky by slušné dámy ani pánové nevyšli na veřejnost bez klobouku (u dam byl model doplněn zpravidla také rukavičkami, které se při žádné příležitosti nesundávaly). Klobouky za první republiky byly módní záležitostí a některé modely se daly považovat téměř za umělecká díla.

Za první republiky byly kavárny místem, kde se stejně jako dnes scházeli přátelé k posezení, vedly se zde důležité řeči o politice a aktualitách z domova i ze světa. Návštěva kavárny se ale před sto lety na rozdíl od dnešních zvyků často protáhla na několik hodin – v době, kdy neexistoval internet ani mobilní telefony, bylo posezení u kávy (v případě pánů i něčeho ostřejšího) a zákusku společenskou událostí, na kterou si bylo třeba vyhradit dostatek času. 

Filmový průmysl byl za dob první republiky na svém vrcholu. Filmové hvězdy jako Adina Mandlová, Oldřich Nový, Nataša Gollová, Vlasta Burian, Lída Baarová nebo Hugo Haas byly tehdy stejnými celebritami a módními ikonami, jaké dnes plní stránky bulvárních novin – a o některé z nich stál i Hollywood! Film byl zejména ve 30. letech tak populární záležitostí, že někteří herci natáčeli i pět filmů ročně.